Kontakt ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 6114212
+48 56 6114213
e-mail: ucjo@umk.pl

Zespoły językowe

  1. Zespół języka angielskiego

W dobie zanikania granic angielski urósł do rangi języka uniwersalnego, który umożliwia komunikację pomimo różnic kulturowych i geograficznych.
Nie bez przyczyny więc, angliści tworzą najliczniejszy zespół Uniwersyteckiego Centrum  Języków Obcych. Są wśród nas również tłumacze przysięgli.

Aby sprostać rosnącym potrzebom i umiejętnościom studentek i studentów, oprócz wszystkich poziomów języka ogólnego (od poziomu początkującego do zaawansowanego), oferujemy również naukę języka angielskiego dla celów specjalistycznych. Dzięki naszym programom autorskim można opanować angielski używany w biznesie, prawie, chemii, czy fizyce. Wielu lektorów specjalizuje się w nauczaniu języka angielskiego dla celów zawodowych, np. angielski w dyplomacji, czy administracji. W naszej ofercie jest też specjalny program dla osób niedowidzących i niewidomych.

Wszystko to jest możliwe dzięki solidnemu przygotowaniu metodycznemu naszego Zespołu. W celu doskonalenia własnych umiejętności i podwyższania kwalifikacji od wielu lat bierzemy udział w licznych programach i wyjazdach zagranicznych do placówek naukowych, m. in. Keele University, Staffordshire, Wielka Brytania, Trinity College, University of Dublin, Irlandia, University of Edinburgh, czy Aarhus School of Business, Dania. Są wśród nas stypendyści i uczestnicy różnorodnych programów naukowych, konferencji, szkoleń oraz warsztatów. Od 2003 roku w ofercie UCJO znajdują się również kursy przygotowawcze do egzaminów  TOLES, TELC. Wśród naszej kadry są licencjonowani egzaminatorzy telc, a dwoje wykładowców pełni funkcje administratorów programu MBA Dominican University w Chicago oraz przeprowadzają specjalistyczne egzaminy pod patronatem London Chamber of Commerce and Industry.

Są wśród nas autorki i autorzy wielu podręczników, pomocy dydaktycznych, stron internetowych, skryptów i prac, jak również wykładów, referatów oraz prezentacji. Pozostajemy też w ścisłym kontakcie z metodykami takich instytucji i organizacji jak: Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskigo IATEFL Poland i International Association of Teachers of English as a Foreign Language UK,.

Zespół języka francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i łaciny

Język francuski

Wykładowcy języka francuskiego prowadzą zajęcia na kierunkach humanistycznych, historycznych, pedagogicznych, studiów międzynarodowych, sztuk pięknych oraz prawniczych, w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Programy realizowane w poszczególnych grupach mają w całości charakter autorski i opierają się na wytycznych Rady Europy oraz najnowszej metodologii.

W poszczególnych grupach, niezależnie od poziomu nauczania, wprowadzają słownictwo specjalistyczne, które ma na celu umożliwienie studentkom i studentom korzystania z literatury fachowej. Zajęcia uwzględniają również potrzebę efektywnego przygotowania studentek i studentów do uzyskiwania Europejskich Certyfikatów TELC oraz innych, dostępnych na rynku. Oferują kursy dokształcające, organizowane przez UCJO na poziomach A1–B1, zarówno przed, jak i w trakcie trwania lektoratu.

Są wśród nich egzaminatorzy TELC oraz tłumacz przysięgły. Uczestniczą w kursach, szkoleniach oraz stażach organizowanych przez Ambasadę Francji, a także w licznych wykładach i konferencjach, podnosząc w ten sposób swoje kwalifikacje zawodowe. Wykładowcy języka francuskiego służą także konsultacjami studentkom i  studentom, doktorantkom i  doktorantom, pracownicom i  pracownikom UMK. Wykonują tłumaczenia i weryfikacje tłumaczeń na rzecz Uczelni. Przeprowadzają egzaminy doktorskie.

Od 2005 roku wykładowcy języka francuskiego pozostają w stałym kontakcie z Komisją Europejską, co pozwala na systematyczne pozyskiwanie aktualnych materiałów, dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej.

Język niemiecki

Prowadzimy lektoraty języka niemieckiego na studiach I i II stopnia na Wydziałach: Prawa i Administracji, Nauk Historycznych, Sztuk Pięknych, Filozofii i Nauk Społecznych, Teologicznym a także na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (turystyka i rekreacja – II język) oraz Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (stosunki międzynarodowe – II język). Nasze zajęcia oferujemy również na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ekonomia – moduł IT i języki obce).

Lektorzy języka niemieckiego korzystają na zajęciach z autorskich materiałów oraz sprawdzonych podręczników renomowanych wydawnictw niemieckich.

Organizujemy dla studentek i studentów konkursy z języka niemieckiego pod nazwą „Mistrz Języka Specjalistycznego”.

Prowadzone są też bezpłatne dla studentek i studentów lekcje niemieckiego, finansowane ze środków europejskich, np. zajęcia w ramach programu FUTURO.

W naszym zespole nie tylko uczymy niemieckiego, lecz także próbujemy na różne sposoby promować naukę języków innych niż angielski. Znajomość angielskiego staje się powoli oczywistością, a znajomość innych języków jest atutem na rynku pracy i tu dużą rolę odgrywa język niemiecki, jako język naszych najbliższych sąsiadów, z którymi współpracujemy nie tylko na niwie gospodarczej.

Język rosyjski

Języka rosyjskiego nauczamy – w zależności od programu studiów – od podstaw oraz jako kontynuację z elementami języka specjalistycznego. Prowadzimy zajęcia na Wydziałach: Prawa i Administracji, Nauk Historycznych, Sztuk Pięknych, Filozofii i Nauk Społecznych, Teologicznym a także na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (turystyka i rekreacja – II język) oraz Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (stosunki międzynarodowe – II język).

Grupa osób siedzi na schodach, w tle budynek biblioteki, na pierwszym planie wypełniony wodą basen i ptaki.
Plenerowe zajęcia z języka rosyjskiego, październik 2021, fot. Andrzej Romański

Plenerowe zajęcia z języka rosyjskiego, październik 2021, fot. Andrzej Romański

Nauka w całości odbywa się według autorskiego programu i materiałów dydaktycznych. Nieodłącznym elementem zajęć jest kontekst kulturowy, w jakim język funkcjonuje w poszczególnych, niepodległych od 1991 roku, krajach b. ZSRR. Poruszamy również aktualne zagadnienia związane z polityką, bezpieczeństwem, historią czy funkcjonowaniem opozycji na tych terenach.

Oprócz lektoratów proponujemy kursy doskonalące z języka rosyjskiego (poziomy A1-B2, w tym kursy konwersacyjne), również dla osób spoza Uniwersytetu. W poprzednich latach nasze studentki i nasi studenci mieli również okazję uczestniczyć w letnich kursach języka rosyjskiego w Moskwie, Sankt Petersburgu oraz Odessie.

Dla chętnych odbywają się comiesięczne spotkania Koła Języka Rosyjskiego  – oprócz kwestii językowych poruszamy tam również zagadnienia kulturo- i krajoznawcze związane z krajami byłego ZSRR. W planach są również wyjazdy naukowe.

Łacina

Prowadzimy lektoraty z języka łacińskiego na takich kierunkach, jak: Ochrona Dóbr Kultury, Weterynaria, Studia skandynawsko-bałtyckie i inne.

Zajęcia prowadzone są na podstawie autorskich programów, materiałów i pomocy dydaktycznych przygotowanych przez wykładowców. Na potrzeby tych zajęć wykładowcy Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych (dawniej: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych): mgr B. Lubińska, mgr H. Nowakowska, mgr M. Skórcz opracowali “Mały słownik polsko-łaciński”, zawierający m.in. zwroty i wyrażenia przydatne dla studentek i studentów historii, prawa, filologii i bibliotekoznawstwa. Z kolei dla studentek i studentów prawa mgr B. Lubińska (wspólnie z E. Gajdą) wydała podręcznik zatytułowany „Łacińska terminologia prawnicza. Ignorantia iuris nocet”.

Grupa studentów siedzi w sali, prowadząca rozdaje im kartki z zadaniami.
Konkurs „Język łaciński z elementami terminologii medycznej”, styczeń 2023, fot. Andrzej Romański

Bierzemy udział w konferencjach poświęconych nauczaniu języka łacińskiego i kultury antycznej oraz w warsztatach dydaktycznych: „Nowoczesna dydaktyka akademicka języków klasycznych”. Uczestniczymy również w kursach dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w nauczaniu.

Dla studentek i studentów I roku studiów uczęszczających na lektorat języka łacińskiego w Uniwersyteckim Centrum Języków Obcych organizowany jest corocznie konkurs „Język łaciński z elementami terminologii medycznej”. Celem konkursu jest pogłębianie przez studentki i studentów wiedzy z zakresu języka łacińskiego i kultury antycznej oraz poszerzanie znajomości fachowego słownictwa medycznego.

Wykładowcy języka łacińskiego służą konsultacjami studentkom i studentom, doktorantkom i doktorantom, pracownicom i pracownikom naukowym oraz współpracują ze studenckimi kołami naukowymi, działającymi na Uniwersytecie.